Aký rozsah malo zneužitie osobných dát, o ktorom sa v poslednom čase hovorí v súvislosti so spoločnosťou Facebook? Len v prípade veľmi medializovanej kauze Cambridge Analytica išlo približne o dáta 87 miliónov užívateľov, ktoré mohli byť použité v rámci rôznych politických kampaní. Túto kauzu už dnes rieši Európska komisia, ktorá sa mimo iného zajíma o to, či nemohlo dôjsť k porušeniu platnej európskej legislatívy v oblastiach ochrany spotrebiteľov.

Ešte predtým, než sa dôsledky tohto škandálu plne stačili rozvinúť sa ukazuje, že zneužitie dát mohlo byt ešte omnoho širšie – ako píše server iRozhlas.cz, do cudzích rúk sa mohli dostať údaje až 2 miliárd užívateľov, teda veľkej väčšiny všetkých užívateľov tejto sociálnej siete. Stalo sa tak prostredníctvom funkcie vyhľadávania pomocou e-mailov a telefónnych čísiel, ktorú Facebook začiatkom apríla deaktivoval. Dáta užívateľov Facebooku boli vďaka nej voľne dostupné všetkým, ktorí sa venovali zberu osobných údajov pre komerčné i iné účely.

Problematiku osobných údajov na Facebooku v reakcii na to nezdôraznila len Európska komisia, v ktorej hrá jednu z najvýraznejších rolí česká eurokomisárka Věra Jourová. Na zneužívanie dát teraz reagujú i jednotlivé vlády, ktoré sa snažia posunúť fungovanie sociálnych sietí smerom k vyššej ochrane osobných dát. So zástupcami spoločnosti sa už rozhodla stretnúť napríklad nemecká ministerka spravodlivosti Katarina Barleyová. Tá uvádza, že problémov so zneužívaním osobných dát na sociálnych sieťach čaká ešte omnoho viac – a Cambridge Analytica bola zatiaľ iba vrcholkom ľadovca.